قبمت آلومینیوم
اردیبهشت 11, 1398 جدیدترین اخبار دنیای آلومینیوم / دانستنی ها یک دیدگاه

چه عواملی در قیمت آلومینیوم موثر هستند؟

آلومینیوم یکی از پرکاربردترین مواد مورد استفاده در سراسر جهان است، مقاومت در برابر خوردگی وهدایت الکتریکی عالی از ویژگی های آن است.وزن آن تنها ۱/۳ فولاد است. از آن بیشتر در حمل و نقل، ساخت و ساز و بسته بندی، در سرتاسر جهان هم در کشورهای توسعه یافته و هم در حال توسعه استفاده میگردد.

آلومینیوم با توجه به شرایط فعلی در صنایع اصلی آن، نوسان می کند و به همین خاطرطیف وسیعی از عوامل خارجی در آن تاثیرگذارهستند.

با توجه به اینکه فرایند ذوب برای تولید آلومینیوم نیازمند مقدار زیادی انرژی است،پس قیمت برق به طور مستقیم بر هزینه آلومینیوم تاثیر می گذارد .این تاثیر به حدی است که می تواند منجر به جابجایی و یا حتی عدم فعالیت کوره های ذوب گردد .بنابراین می توان گفت یکی از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت آلومینیوم، تقاضای برق در هر منطقه خاص است.

آلومینیوم در صنعت حمل و نقل

صنعت حمل و نقل

حمل و نقل بزرگترین بازار برای آلومینیوم در کشورهای توسعه یافته می باشد (مخصوصا در خودروها و هوافضا) .

پیشرفت در تولید مواد جدید با قابلیت های بهتر،دسترسی بیشتر،سبک تر بودن و سطح درخشنده تر باعث می شود ک تقاضای آلومینیوم نسبت به قبل کاهش پیدا کند که همین امر میتواند بر قیمت آلومینیوم تاثیر قابل توجهی داشته باشد .به عنوان مثال در صنایع هوایی، شرکت ها برآنند که استفاده از مواد کامپوزیتی فیبر کربنی را افزایش دهند که در آن صورت آن ها استفاده از آلومینیوم را از ۵۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش میدهند .

آلومینیوم در صنعت ساختمان

صنعت ساختمان سازی

دومین صنعت بزرگ برای آلومینیوم، صنعت ساختمان و ساخت و ساز می باشد ، جایی که هنوز هم در کشورهای در حال توسعه تقاضای آن بسیار بالاست . در این بازار آلومینیوم سهم ۳۰ درصدی از مصالح ساختمانی را دارا می باشد. بدیهی ست که با این وجود قیمت آلومینیوم رابطه مستقیمی با ساخت و ساز داشته باشد، به طوریکه رشد ساخت و ساز قیمت را افزایش و کاهش آن نیز باعث کم شدن قیمت آلومینیوم می گردد.

با وجود این که آلومینیوم بر بازار های بی ثباتی تکیه دارد،اما این فلز همواره از قیمت بالایی برخوردار می باشد.

سهام تولید آلومینیوم در پایین ترین سطح خود در دهه گذشته است و فعالیت های ساخت و ساز شدید در کشورهایی مانند هند و چین تقاضای آلومینیوم را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. این مورد را می توان برای فلزات دیگر مانند مس، روی و سرب نیز گفت.

با توجه به مصرف و تولید این مواد، قیمت مواد خام به شدت به تغییرات اقتصادی و نرخ ارز حساس هستند. رکود اقتصادی، رشد سریع اقتصاد چین و سقوط تدریجی دلار، همه عواملی هستند که در طول زمان باعث تغییر قیمت آلومینیوم می گردند.

در پایان به دلیل این که گستردگی استفاده از آلومینیوم در صنایع مختلف، به همان اندازه ای که این فلز می تواند کاربردی و تولید و فروش آن به صورت گسترده ای رواج داشته باشد، قیمت آن نیز می تواند متغیر باشد. برای چنین کالایی جهانی، جای تعجب نیست که قیمت آلومینیوم همان اندازه که مکان تولید و فروش آن است، متغیر است. اگرچه در اقتصادهای توسعه یافته قیمت ها پایدار تر هستند، اما با این حال تا زمانی که این فلز در صنایع غول پیکر حمل و نقل و ساخت و ساز جهانی استفاده می شود، قیمت آن ناگزیر با تغییرات بازار فعلی مرتبط خواهد شد.